آموزش های عمومیعمومی

آشنایی با انواع DNS Record

آشنایی با انواع DNS Record
آشنایی با انواع DNS Record
آشنایی با انواع DNS Record

با مطلب آشنایی با انواع DNS Record از وبلاگ و دسته آموزش های عمومی در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا در مورد اینکه DNS Record چیست صحبت کرده و به معرفی انواع رکورد های DNS هاست بپردازیم.

Domain Name System یا همان DNS در حقیقت به عنوان یک دایرکتوری یا دیتابیس شناخته می شود که به شناسایی و سازماندهی آدرس های اینترنتی می پردازد. این سیستم کمک می کند تا افراد با وارد کردن آدرس یک دامنه به سایت و آدرس مورد نظر دسترسی پیدا کنند. به طور دقیق تر می توان توضیح داد که DNS آدرس های انسانی یا همان نام دامنه ها را به IP Address برای کامپیوتر ترجمه و تبدیل می کند.

DNS دارای Record های مختلفی مثل A ، CNAME ، TTL ، TXT و … است که در ادامه با مقاله آشنایی با انواع DNS Record همراه باشید تا به توضیح در مورد پرکاربرد ترین رکورد های DNS بپردازیم.

آشنایی با انواع DNS Record

آشنایی با AAAA Record

رکورد AAAA یک نام دامنه را به آدرس IPv6 سرور میزبان دامنه برگردانده و نمایش می دهد. از AAAA Record برای پیدا کردن IP Address یک سیستم متصل به اینترنت از یک نام استفاده می شود و برای نمایش هاست نیم به IP Address هاست کاربرد دارد.

رکورد AAAA تقریبا شبیه به رکورد A می باشد اما با این تفاوت که اجازه مشخص کردن IPv6 سرور را می دهد.

آشنایی با A Record

یک رکورد A که به عنوان رکورد Address یا هاست شناخته می شود ، وظیفه اتصال دامنه اینترنتی به IP Address سرور یا همان میزبان سایت و دامنه را بر عهده دارد.

آموزش ساخت A Record در دایرکت ادمین

آشنایی با CNAME Record

یک رکورد CNAME نام استاندارد ، رکورد Aliasases یا دیگر نام های دلخواه و مورد نظر را به نام دامنه واقعی مربوط به رکورد CNAME متصل می کند. به طور مثال دامنه vmizban.ir را می توان به www.vmizban.ir هدایت کرد.

آشنایی با MX Record

رکورد MX که با نام Mail Exchange Record نیز شناخته می شود ، وظیفه ارسال ایمیل های دامنه به سروری که اکتنت های کاربری دامنه در آن میزبانی می شود را بر عهده دارد.

آموزش ایجاد MX Record در cPanel

آشنایی با NS Record

رکورد NS یا Name Server Record مشخص می کند که کدام سرور اطلاعات DNS را برای یک دامنه ارسال کند. معمولا برای دامنه دو Name Server اولیه و ثانویه یا همان Name Server Primary و Name Server Secondary ایجاد می شود.

آشنایی با PTR

از PTR معمولا برای جست و جوی DNS معکوس و DNS-SD استفاده می شود و به یک نام استاندارد اشاره می کند.

آشنایی با SOA

Start Of Authority یا SOA در حقیقت تعیین کننده این است که در DNS zone چه اطلاعاتی استفاده و نمایش داده شود.

اطلاعاتی مثل domain serial number ، ایمیل صاحب دامنه ، نیم سرور ها و …

آشنایی با TXT Record

رکورد TXT در حقیقت از جمله رکورد های متنی شناخته می شود که اطلاعات قابل خواندن برای ماشین را ارائه می کند.

مواردی مثل DNS-SD, DMARC, DKIM و … هستند که معمولا از آنها برای ارائه توضیحات و اطلاعات برای SPF یا سیستم تایید هویت ایمیل ها کاربرد دارد.

آموزش ایجاد رکورد DMARC در cPanel

آموزش فعالسازی DKIM و SPF در cPanel

آشنایی با URL Record

URL یا Uniform Resource Locator آدرس یک صفحه از وب سایت در اینترنت است که با وارد کردن URL در مرورگر می توانید به یک سایت یا یک صفحه خاص از یک سایت دسترسی داشته باشید.

آشنایی با TTL Record

رکورد TTL یا Time to Live Record در حقیقت تعیین کننده زمان مورد نیاز برای انجام تغییرات و به روز رسانی اطلاعات DNS یا سایر رکورد ها می باشد. در مورد TTL در مطلب TTL یا Time To Live چیست؟ به طور کامل توضیح دادیم.

آموزش تغییر TTL دامنه در پلسک

آموزش تغییر TTL دامنه در سی پنل

آموزش تغییر TTL دامنه در دایرکت ادمین

در اینجا به پایان مطلب آشنایی با انواع DNS Record از رسیدیم و امیدواریم که با خواندن توضیحات مربوط به رکورد های مختلف توانسته باشید با نوع عملکرد رکورد ها آشنا شده و همچنین در صورت نیاز با استفاده از لینک مطالب قرار گرفته رکورد های مورد نیاز را بر روی هاست خود تنظیم کنید.آشنایی با انواع رکورد های DNS
آشنایی با انواع رکورد های DNS


معرفی انواع Dns Record درویندوز سرور
معرفی انواع Dns Record درویندوز سرور - مجموعه آموزشی Goexam


رکوردهای DNS
توضیحات کامل در مورد انواع رکوردهای DNS - وب رمزوب رمز


آشنایی با انواع رکورد های DNS
به طور مثال DNS .ir دارای NS رکورد ac.ir هست و هروقت کاربر از DNS سرور خود درخواست سایت ut.ac.ir نماید DNS سرور اش اول به .ir مراجعه میکند سپس به وسیله ی NS رکورد موجود در سرور .ir به سرور ac.ir که حاوی ut.ac.ir هست مراجعه میکند.


آشنایی با DNSقسمت دوم - article.tebyan.net
یک DNS سرور ممکن دارای تعداد زیادی Zone باشد و در هر Zone ممکن است یک یا چند Domain وجودداشته باشد با شرط اینکه به یک Suffix ختم شوند.پس برای اینکه در یک شبکه کاربران بتوانند از اسم به جای IP استفاده کنند


معرفی انواع Zone ها در ساختار DNS سرورهای مایکروسافت - گیک
به عنوان یک مدیر شبکه یا کسی که با ساختارهای شبکه آشنایی دارد قطعا تا کنون با مبحثی به نام Zone در ساختار DNS برخورد کرده اید. هر چند که به دلیل اینکه در بسیاری از موارد تنظیمات مربوط به Zone ها در DNS بصورت خودکار توسط فرآیند DCP


انواع رکوردهای DNS وبلاگ پویاسازان
انواع رکوردهای DNS وبلاگ پویاسازان


تنظیم رکوردهای dns در سی پنل کاربرد هر رکورد - پایگاه
A رکورد A record رکورد یا سابقه ای که نام یک دامنه یعنی yourdoamin.com را به یک IP مشخص 000.000.00.000 مرتبط می سازد را با نام a record می شناسیم.


انوع DNS رکوردها - مرکز آموزش - ParsianHost
Address record یک آدرس IP 32 بیتی ورژن 4 را برمیگرداند. معمولا برای تبدیل نام هاست به یک آدرس IP از یک هاست مورد استفاده قرار می گیرد. AAAA IPv6 address record یک آدرس IP 128 بیتی ورژن 6 را بر می گرداند. معمولا برای


DNS Lookup - Check DNS All Records
DNS Lookup tool fetches all DNS Records of a domain and shows as received. If you changed your hosting or DNS records then this tool is for you to verify that your records are entered correctly to avoid any downtime. The records fetched by this tool are A AAAA CNAME MX NS PTR SRV SOA TXT CAA. Select any record which you want to check or select ANY to get all DNS records of your

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن