آموزش های سرور لینوکسعمومی

آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS

آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS
آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS
آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS

با آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS از وبلاگ و دسته آموزش های سرور لینوکس در خدمت شما هستیم و قصد داریم تا نحوه نصب Sudo بر روی سرور و ساخت یوزر با دسترسی Sudo در سرور CentOS را آموزش دهیم.

شاید برای شما سوال ایجاد شده باشد که Sudo چیست؟ در جواب باید توضیح دهیم که Sudo در حقیقت راهی برای ارائه دسترسی محدود به ریشه سرور و اجرای دستورات در سطح ریشه است و از آن به عنوان یکی از راه های افزایش امنیت سرور های لینوکسی مورد استفاده قرار می گیرد.

با نصب و کانفیگ Sudo و تعریف یک کاربر با سطح دسترسی Sudo شما می توانید دستورات مورد نیاز خود را در سرور اجرا کنید ، سرور و سرویس های آن را مدیریت کنید و برای جلوگیری از دسترسی های غیرمجاز به سرور ، دسترسی مستقیم و کامل به root سرور را غیرفعال کنید. در ادامه با آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS همراه باشید.

در آموزش های دیگر مرتبط با ایجاد sudo ، مطالب زیر در سایت قرار گرفته که در صورت نیاز می توانید از آنها استفاده کنید.

آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی Debian

چگونه کاربر sudo در Ubuntu ایجاد کنیم؟

آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS

برای شروع پس از اتصال به ssh سرور خود ، دستور زیر را اجرا کنید.

yum install sudo -y

با این دستور Sudo بر روی سرور CentOS شما نصب می شود.

پس از نصب Sudo شما باید یک کاربر یا یوزر در سرور بسازید که برای آن سطح دسترسی Sudo تعریف شده باشد. به همین منظور با استفاده از دستور زیر شما می توانید یک یوزر جدید ایجاد کنید اما توجه داشته باشید که جای username شما باید نام دلخواه خود را برای یوزر وارد کنید.

adduser username

حال باید برای یوزر یک پسورد وارد کنید که با استفاده از دستور زیر می توانید پسورد دلخواه خود را تعریف کنید.

passwd yourpassword

پس از تنظیم پسورد شما می توانید یوزر ساخته شده را به گروه wheel اضافه کنید که گروه wheel در حقیقت یک گروه کاربر است. جای username نام کاربر مورد نظر خود را وارد کنید.

usermod -aG wheel username

حال برای اینکه از عملکرد صحیح Sudo شوید می توانید با استفاده از دستور

su - username

وارد یوزر خود شوید و سپس با دستور

sudo ls -la /root

می توانید بررسی کنید که آیا یوزر به طور صحیح ایجاد و دسترسی آن تعیین شده یا خیر.

در اینجا به پایان آموزش نصب و کانفیگ Sudo روی CentOS رسیدیم و امیدواریم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.نصب و کانفیگ LVM در CentOS 7 وبلاگ
نصب و کانفیگ LVM در CentOS 7 وبلاگ شتابان هاست


آموزش نصب Jenkins - پایگاه دانش پارس وی دی اس
Jenkins یک ابزار متنباز است که به طور گسترده ای برای توسعه استقرار و اتوماسیون پروژه مورد استفاده قرار می گیرد. این مقاله به شما در فرایند نصب Jenkins در یک سرور CentOS هدایت می کند. پیشنیازها یک سرور مجازی با سیستم عامل CentOS.


آموزش نصب و کانفیگ VSFTPD در CentOS 8
آموزش نصب و کانفیگ VSFTPD در CentOS 8 - وان سرور


آموزش نصب و کانفیگ Redis در CentOS 8
آموزش نصب و کانفیگ Redis در CentOS 8 - وان سرور


چگونه SNMP را روی CentOS نصب و کانفیگ کنیم - مرکز آموزش
مرکز آموزش زاگریو. چگونه SNMP را روی CentOS نصب و کانفیگ کنیم 11 جولای 2018 در سرور لینوکس توسط زاگریو. 1.7k. SNMP یا Simple Network Management Protocol پروتکل مدیریت ساده شبکه به طور گسترده برای برقراری ارتباط و


آموزش نصب Redis بر روی سرور Centos 8 RHEL 8 ویکـی کانـفیـگ
در این مقاله میخواهیم آموزش نصب Redis 4 را بر روی Centos 8RHEL 8 را برای شما عزیزان قرار دهیم. با مطالعه این مقاله شما میتوانید Redis را بر روی سرور با سیستم عامل Centos 8 RHEL 8 نصب و کانفیگ نمایید.


آموزش نصب و کانفیگ VNC در CentOS 8 - وان سرور
آموزش نصب و کانفیگ VNC در CentOS 8. Virtual Network Computing VNC یک سیستم اشتراک گذاری دسکتاپ گرافیکی است که به شما امکان می دهد از صفحه کلید و ماوس خود برای کنترل از راه دور یک کامپیوتر دیگر استفاده کنید. در


آموزش تصویری نصب CentOS 7.0 - انجمن آموزشی لینوکس و ویپ
مدیای نصب را خارج کنید و کامپیوترتان را ریبوت کنید بنابراین می توانید به محیط مینیمال و جدید CentOS 7 لاگین کنید و کارهای دیگر سیستم از قبیل آپدیت سیستم تان و نصب دیگر نرم افزارهای مفید مورد نظرتان را برای اجرای کارهای روزانه انجام دهید.


آموزش نصب و کانفیگ Redis در CentOS 8 - وان سرور
آموزش نصب و کانفیگ Redis در CentOS 8 Redis یکی از انواع پایگاه داده NoSQL است که در زیر مجموعه KeyValue قرار میگیرد. البته در وب سایت Redis و در برخی از منابع Redis به عنوان یک سرور ساختار داده ای data structure server نامیده می شود.


آموزش نصب و کانفیگ Elasticsearch در Centos - مجله هاست تو هاست
سپس با دستور زیر مشابه نصب سایر پکیجهای rpm روی Centos میتوانید الستیک را نصب کنید sudo rpm -ivh elasticsearch-6.6.0.rpm. با این دستور Elasticsearch در مسیر usrshareelasticsearch نصب میشود و فایلهای کانفیگ آن در مسیر etc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 12 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن