آموزش های عمومیعمومی

پروتکل POP3 چیست

پروتکل POP3 چیست
پروتکل POP3 چیست
پروتکل POP3 چیست

در سطح اینترنت پروتکل های زیادی وجود دارد که استفاده برخی از آنها در میان کاربران بسیار زیاد است که یکی از آنها پروتکل POP3 می باشد. شاید برای شما هم سوال شده باشد که پروتکل POP3 چیست؟ در پاسخی کوتاه برای این سوال باید گفت که پروتکل Post Office Protocol 3 که به اختصار POP3 شناخته می شود ، یکی از پروتکل های استاندارد و رایج دریافت ایمیل است که ایمیل را از سرور برای گیرنده محلی ایمیل ارسال می کند.

پروتکل های IMAP و POP3 از جمله پروتکل های دریافت ایمیل محسوب می شوند که در کنار پروتکل SMTP که به عنوان پروتکل فرستنده ایمیل کاربرد دارد ، از جمله پروتکل های استاندارد و رایج در سطح وب شناخته می شوند.

در ادامه برای آشنایی بیشتر با پروتکل POP3 و پاسخ به این سوال که پروتکل POP3 چیست؟ همراه باشید.

پروتکل POP3 چیست؟

همانطور که توضیح دادیم POP3 مخفف Post Office Protocol نسخه 3 است و یکی از پروتکل های استاندارد اینترنت جهت دریافت ایمیل می باشد که پیام را از یک سرور ایمیل گرفته و به سرویس گیرنده محلی یا همان کاربر هدف تحویل می دهد. یکی از مزایای POP3 این است که افراد می توانند ایمیل های دریافتی خود را ذخیره سازی کنند و حتی در زمان هایی که دسترسی به اینترنت ندارند و آفلاین هستند ، ایمیل های خود را مشاهده کنند.

با استفاده از POP3 افراد می توانند بر روی هر سیستمی که به اینترنت متصل است ، ایمیل های خود را دریافت کرده و بخوانند اما این مورد نیاز به دسترسی اکانت ایمیل و همچنین پیکربندی درست تنظیمات پروتکل POP3 بر روی دستگاه مورد استفاده دارد.

در حقیقت پروتکل POP را می توان مانند اداره پست تصور کرد که بسته ها را از کاربران فرستنده دریافت کرده و آنها را از طریق مختلف (سرور ها) برای گیرنده ارسال می کند و مزیت آن نیز این است که پس از ارسال ایمیل به گیرنده ، دیگر هیچ نسخه ای از آن ایمیل بر روی سرور ها نگهداری یا ذخیره نمی شود و با تایید دریافت شدن ایمیل ، POP پیام را از روی سرور حذف می کند.

استفاده از پروتکل POP3 در بین سرویس دهنده های الکترونیک بسیار فراگیر است و دلیل آن نیز سادگی استفاده از پروتکل POP3 و همچنین درصد بالای دریافت موفقیت آمیز ایمیل ها می باشد. به همین دلایل با وجود معرفی نسخه های جدیدتر پروتکل POP همچنان POP3 استفاده بیشتری در میان کاربران دارد.

نحوه عملکرد POP3

همانطور که توضیح دادیم پروتکل POP3 یکی از روش های استاندارد و ساده برای دریافت پیام های ایمیل است و عملکرد آن به این صورت است که یک سرور ایمیل POP3 پیام ها را فرستنده ها دریافت می کند و بر اساس اطلاعات آنها را دسته بندی و فیلتر می کند. پس از متصل شدن کاربر گیرنده به اینترنت ، وی پیام را از سرور ایمیل دریافت کرده و ایمیل برای امنیت اطلاعات و حفظ حریم شخصی افراد از روی سرور حذف می شود.

البته تنظیماتی فراهم است تا کاربران یا مدیران بتوانند با استفاده از آنها اقدام به ذخیره سازی ایمیل ها به صورت دوره ای کنند.

در صورتی که شما از نرم افزار های مدیریت ایمیل مثل Outlook یا Mail استفاده می کنید ، باید برای دریافت ایمیل های خود تنظیماتی را انجام دهید که یکی از این موارد انتخاب پروتکل دریافت ایمیل است که معمولا یکی از پروتکل رایج IMAP یا POP3 انتخاب می شوند. عملکرد پروتکل IMAP نسبت به POP3 کمی پیچیده تر است که در مطالب آینده به توضیح درباره این پروتکل و همچنین تفاوت پروتکل IMAP و POP3 می پردازیم.

پروتکل POP3 به صورت پیش فرض از دو پورت اختصاصی استفاده می کنند.

پورت 110 که پورت غیر رمزگذاری شده پروتکل POP3 می باشد.

پورت 995 که پورت امن پروتکل POP3 می باشد.

در اینجا به پایان این آموزش از وبلاگ رسیدیم و امیدواریم که مطلب پروتکل POP3 چیست؟ مورد توجه شما قرار گرفته باشد.پروتکل POP3 چیست و هر آنچه باید در مورد
پروتکل POP3 چیست و هر آنچه باید در مورد تفاوت پروتکل pop3 و imap


POP3 و SMTP و IMAP چیست ایزی هاست
POP3 و SMTP و IMAP چیست ایزی هاست


پروتکل POP3 چیست معایب پروتکل POP3
پروتکل POP3 چیست معایب پروتکل POP3 کار با پروتکل POP3در کلاینت ها


پروتکل POP3 IMAP
پروتکل POP3 IMAP


Have a POP3 email account - Mailbird
Have a POP3 email account - Mailbird


Difference Between POP3 IMAP
Email Whats the Difference Between POP3 IMAP and Exchange


POP3 چیست پروتکل POP3 چه کاربردی دارد
pop3 یک پروتکل استاندارد اینترنت است که در این مقاله داتیس نتورک قصد معرفی پروتکل pop3 و بررسی کاربرد آن در شبکه های کامپیوتری و اینترنت را داریم همراه ما باشید.


تفاوت IMAP و POP3 در چیست مقایسه پروتکل ایمیل IMAP و POP3
این پروتکل به صورت مرسوم از پورت 110 بهره می برد.حالا imap چیست چه موجودی است در پاسخ باید گفت موجودی دوست داشتنی است imap تمامی کارهایی که pop3 انجام می دهد را imap هم انجام می دهد منتها در سمت سرور. یعنی وقتی کاربر بیاد فولدر


پروتکل POP3 چیست و هر آنچه باید در مورد تفاوت پروتکل pop3
14.02.2012 پروتکل pop3 چیست هر آن چیزی که بایستی در مورد پروتکل POP3 بدانید راهنمای تنظیمات اکانت POP3 در نرم افزار outlook


What is POP Or POP3 And what about
What is POP Or POP3 And what about IMAP and SMTP - Ask Leo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن