آموزش های عمومیعمومی

پروتکل IMAP چیست

پروتکل IMAP چیست
پروتکل IMAP چیست
پروتکل IMAP چیست

IMAP یکی از پروتکل های استاندارد جهت دریافت ایمیل از سرور های ایمیل است و با استفاده از آن می توان ایمیل های چند رسانه ای را دریافت کرد. اگر برای شما این سوال به وجود آمده که پروتکل IMAP چیست باید پاسخ داد که Internet Message Access Protocol که به اختصار IMAP شناخته می شود ، همانطور که توضیح دادیم یکی از پروتکل های استاندارد اینترنت است که از آن به عنوان دریافت کننده ایمیل استفاده می شود و نسبت به سایر پروتکل های ارسال و دریافت ایمیل مثل SMTP و POP3 جدیدتر است.

در ادامه برای آشنایی کامل با پروتکل IMAP و ویژگی های پروتکل IMAP با مطلب پروتکل IMAP چیست همراه باشید.

پروتکل IMAP چیست

پروتکل IMAP یا Internet Message Access Protocol در کنار پروتکل POP3 از جمله پروتکل های اینترنتی برای دسترسی و دریافت ایمیل سرور های ایمیل از راه دور مورد استفاده قرار می گیرند و این پروتکل از اتصال TCP/IP برای دریافت پیام ها استفاده می کند. کاربران می توانند بدون نیاز به دستگاه یا سرویس خاصی ایمیل های خود را از راه دور دریافت کنند و بر خلاف پروتکل POP3 در IMAP چندین کاربر به صورت همزمان می توانند به ایمیل های مورد نظر خود در یک اکانت ایمیل دسترسی داشته باشند. البته قابل ذکر است که کاربران معمولا در کنار IMAP از POP3 نیز استفاده می کنند.

IMAP پیام های ایمیل را در یک سرور پست الکترونیکی ذخیره می کند و به کاربر نهایی این امکان را می دهد تا پیام ها را در حالی که به صورت محلی در سیستم کاربر ذخیره شده اند مشاهده و دستکاری کند.

پورت های سرور IMAP به صورت پیش فرض دو پورت 143 و 933 است که پورت 143 ، پورت رمزگذاری نشده پروتکل IMAP است و 933 نیز پورت ایمن و رمزگذاری (TLS شده پروتکل IMAP است که در این حالت به IMAPS تبدیل می شود و کاربران برای تنظیمات پروتکل های ایمیل خود می توانند یکی از این دو پورت را استفاده کنند.

این پروتکل دارای نسخه هایی مثل Original IMAP ، IMAP2 ، IMAP3 ، IMAP2bis و IMAP4 می باشد که اولین بار در سال 1986 توسط Mark Crispin طراحی و مورد استفاده قرار گرفت.

ویژگی پروتکل IMAP

اصلی ترین ویژگی پروتکل IMAP این است که کاربر می تواند بدون دانلود کردن ایمیل های دریافتی خود به آنها دسترسی داشته باشد و ایمیل های خود را مدیریت کند و پیش نویس پیام های خود را در سرور ذخیره کند.

دیگر ویژگی پروتکل IMAP این است که بر خلاف پروتکل POP3 پس از دریافت ایمیل ها توسط کاربر آنها به صورت خودکار از روی سرور ایمیل حذف می شدند ، در این پروتکل این اتفاق نمی افتد و ایمیل ها بر روی سرور های ایمیل باقی می ماند مگر اینکه خود کاربر اقدام به حذف آنها کند.

همچنین شما در این پروتکل می توانید بر خلاف POP3 به صورت اشتراکی به پیام های یک حساب ایمیل دسترسی داشته باشید که این مورد بیشتر برای شرکت ها کاربرد دارد و اکثر نسخه های IMAP از چند ورود همزمان به حساب ایمیل پشتیبانی می کند. به طور مثال یک کاربر می تواند همزمان با استفاده از نرم افزار Outlook کامپیوتر و Outlook موبایل به پیام های حساب خود دسترسی داشته باشد.

به پایان این آموزش رسیدیم و امیدواریم که مطلب پروتکل IMAP چیست مورد توجه شما قرار گرفته باشد.IMAP Internet Message Access Protocol
IMAP Internet Message Access Protocol


IMAP Internet Message Access Protocol
IMAP Internet Message Access Protocol Webhosting Lexikon


پروتکل imap
پروتکل imap


IMAP چیست پروتکل IMAP چه کاربردی دارد
IMAP چیست پروتکل IMAP چه کاربردی دارد


تفاوت IMAP POP3 و SMTP در چیست
IMAP مشابه با پروتکل POP3 یکی از پروتکلهای استاندارد ایمیل می باشد که به منظور دسترسی به ایمیلها در یک سرور راه دور از طریق ایمیل کلاینتهای لوکال مورد استفاده قرار می گیرد. هر دو پروتکل IMAP و POP3 در حال حاضر تقریبا توسط


تفاوت پروتکل های IMAP و POP3 در چیست
تفاوت پروتکل های IMAP و POP3 در چیست - Server.ir نگرش جهانی


پروتکل IMAP چیست - تیک پلاس
پروتکل IMAP چیست - تیک پلاس


What is IMAP And How Can it Help Me
What is IMAP And How Can it Help Me Manage My Email - Ask Leo


تفاوت پروتکلهای ایمیل POP3 IMAP و Exchange چیست - زومیت
پروتکل imap در سال 1986 میلادی ایجاد شد اما ویژگیهای این استاندارد آن را بیش از pop3 با معیارهای دنیای مدرن امروز هماهنگتر کرده است. imap کاربران را به یک کلاینت ایمیل محدود نکرده و میتوان با استفاده از این پروتکل ایمیلهای خود را در چندین ابزار مختلف مورد استفاده قرار داد.


پروتکل IMAP چیست وبلاگ شتابان هاست What is the IMAP
پروتکل imap چیست همانطور که از نام آن پیداست IMAP به شما امکان می دهد تا در هر کجا که هستید به پیام های ایمیل خود دسترسی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 6 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن