آموزش های عمومیعمومی

با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شوید

با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شوید
با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شوید
با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شوید

ثبات ، کیفیت و امنیت سه شاخصه اصلی در میان شرکت های هاستینگ و سرویس های میزبانی اشتراکی است که دستیابی به این 3 مورد در حالت عادی بسیار دشوار ، هزینه بر و حتی غیر ممکن است. مشکلاتی مثل افزایش استفاده از منابع ، فشار ناگهانی به سرور یا حتی حملات سایبری می توانند بر روی عملکرد سرور و سرویس های میزبانی موجود بر روی آن تاثیرگذار باشد اما از سال 2010 با تولد سیستم عامل CloudLinux و استفاده روز افزون از این سیستم عامل در سرور های میزبانی باعث شده تا مدیران سرور بسیار ساده تر و با قابلیت های بیشتر قادر به مدیریت سرور باشند و همچنین استفاده از این سیستم عامل باعث کاهش هزینه های مدیریت سرور شود. در ادامه با همراه باشید تا با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شوید.

کلود لینوکس چیست؟

همانطور که در مقدمه توضیح دادیم CloudLinux یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس و توزیع CentOS این سیستم عامل است که اولین بار در January 2010 معرفی و در دسترس عموم قرار گرفت. این سیستم عامل از هسته ای اصلاح شده بر اساس کرنل OpenVZ بهره می برد و امکانات قابل توجهی را جهت مدیریت آسان ، کنترل منابع ، افزایش امنیت و پایداری سرور در اختیار کاربر می گذارد.

به طور کلی CloudLinux در سطح هسته باعث می شود تا سیستم عامل قابلیت هماهنگی میان سخت افزار و سرویس های میزبانی بر روی یک سرور را داشته باشد و کارایی بیشتری را برای سیستم عامل فراهم کند.

کلود لینوکس چگونه به سرویس های میزبانی کمک می کند؟

در هاستینگ های سنتی امکان مدیریت و کنترل مصرف منابع سرور نیست و نمی توان میزان استفاده از منابعی مثل RAM ، CPU و … برای کاربران محدود یا مشخص کرد و پیدا کردن کاربرانی که مصرف بیشتر از حد مجاز دارند و باعث کندی در سرور می شوند نیز دشوار است که تمام این موارد می تواند باعث نارضایتی کاربران حاضر بر روی یک سرور شود.

با استفاده از کلاد لینوکس می توان منابع سرور را به طور دقیق کنترل و مدیریت کرد تا مشکلات احتمالی یا مصرف منابع بیشتر از حد مجاز توسط یک کاربر بر روی کیفیت سرویس سایر کاربران تاثیرگذار نباشد. کلود لینوکس از فناوری Lightweight Virtual Environment استفاده می کند که هر کاربر به عنوان یک LVE مجازی سازی می شود تا بتوان به هر LVE میزان مشخصی از منابع سرور را اختصاص داد. در این حالت اگر یک کاربر (LVE) مصرف منابعی بیشتر از حد مشخص شده داشته باشد دیگر بر روی سایر LVE ها تاثیر گذار نیست و تنها باعث کندی همان LVE می شود.

کاربرد های کلود لینوکس چیست؟

کلود لینوکس از ابزار هایی بهره می برد که هر کدام در زمینه های مختلفی باعث بهبود عملکرد و کارایی سرور می شوند. در ادامه به معرفی مهم ترین ابزار های کلود لینوکس می پردازیم.

مدیریت منابع هر کاربر

در سیستم کلاد لینوکس با استفاده از ابزار LVE Manager می توان برای هر سرویس میزبانی که بر روی سرور قرار دارد میزان مشخصی از منابع را اختصاص داد تا هر کاربر (هاست) نتواند بیشتر از مقدار مشخص شده منابع مصرف کند و باعث کندی سرویس سایر کاربران شود.

مدیر سرور می تواند برای هر LVE میزان منابعی مثل CPU ، RAM و … را مشخص کند که این مورد می تواند باعث افزایش پایداری سرویس های میزبانی کاربران شود.

افزایش امنیت سرور و کاربران

هسته CloudLinux در زمینه امنیت نسبت لینوکس و توزیع های آن بهبود داشته و با وجود ابزار هایی مثل CageFS و Secure Links باعث افزایش امنیت کاربران و سرور می شود.

با استفاده از ابزار CageFS هر کاربر به نوعی در یک اتاق امن و پایدار محسور می شود که مشکلات امنیتی در یک سرویس میزبان اشتراکی بر روی سایر سرویس های موجود بر روی سرور تاثیر نمی گذارد و باعث می شود امنیت تمام سرویس ها حفظ شود. همچنین Secure Links نیز به جهت جلوگیری از Symlink باعث افزایش امنیت سرور می شود.

افزایش کارایی با PHP Selector

ابزار PHP Selector قابلیت انتخاب نسخه های مختلفی از PHP را برای کاربران هاست فراهم می کند و کاربران می توانند با توجه با تنوع ورژن های PHP ، متناسب با نیاز خود ورژن PHP را انتخاب کنند. PHP Selector امکان انتخاب ورژن های قدیمی PHP مثل 4.4 تا جدیدترین ورژن ها را برای کاربران فراهم کرده.

همچنین شما می توانید یک سری از ورژن های خاص PHP که دیگر پشتیبانی نمی شوند را به کمک ابزار HardenedPHP انتخاب و استفاده کنید.

پایداری MySQL با MySQL Governor

گاهی اوقات MySQL می تواند سبب مشکلاتی جدی برای کاربران شود و به دلیل حساسیت آن ، هر مشکلی باعث تاثیرگذاری بر روی سایت می شود و پایداری MySQL یکی از دغدغه های کاربران است. با استفاده از ابزار MySQL Governor امکان کنترل اکانت های MySQL فراهم است.

ویژگی های کلود لینوکس

در زیر نیز اشاره کوتاهی به ویژگی های کلی سیستم عامل کلود لینوکس خواهیم داشت.

  1. جداسازی سرویس کاربران از یکدیگر برای حفظ کیفیت سرویس ها
  2. بررسی و اعمال محدودیت برای منابع هر کاربر
  3. بررسی و کنترل استفاده از MySQL
  4. انتخاب ورژن های مختلف PHP
  5. جلوگیری از حملات symbolic links
  6. ابزار CageFS جهت ایجاد یک بستر امن و پایدار برای هر کاربر

در اینجا به پایان مطلب با کلود لینوکس و کاربرد های آن آشنا شوید رسیدیم و امیدواریم که این مطلب آموزشی برای شما مفید بوده باشد.دستورات لینوکس و کاربرد آن ها توزیع
دستورات لینوکس و کاربرد آن ها توزیع CentOS قسمت نهم وبلاگ


Command لینوکس و کاربرد آن ها در توزیع
Command لینوکس و کاربرد آن ها در توزیع CentOS قسمت سیزدهم وبلاگ


نصب PHP Selector در کلودلینوکس
نصب PHP Selector در کلودلینوکس


با 7 نوع مختلف از هوش مصنوعی آشنا شوید
علاوه بر این تغییراتی که به موجب هوش مصنوعی در صنایع مختلف ایجاد شده رهبران کسب و کارها و مردم را بر آن داشته که باور کنند به نقطه انتهایی پیشرفت تحقیقات و فعلیت یافتن پتانسیل های هوش مصنوعی نزدیک شده اند. با این وجود اما


لینوکس و کاربرد آن چیست - شرکت چکاد پردازش کاربرد لینوکس
لینوکس و کاربرد آن چیست ما در این مقاله لینوکس را برای شما توضیح میدهیم تا با مفهوم 0 تا 100 لینوکس چیست آشنا شوید. امنیت در لینوکس و دیگر توضیحات


با رابط کاربری MIUI 11 و قابلیتهای آن آشنا شوید - زومیت
با این قابلیت که صرفا برای گوشیهای مجهز به نمایشگر OLED مانند Mi 9 و ردمی K20 در دسترس خواهد بود امکان استفاده از طرحهای مختلفی در دسترس خواهد بود تا حین قفل بودن گوشی اطلاعات مورد نظر اعم از ساعت تاریخ یا اعلانیهها


با انواع دامنه ملی ایران IR آشنا شوید و کاربرد هر یک را
04.02.2019 آن را بهعنوان دامنه اصلی یا دامنه دوم در کنار آدرس اصلی سایت خود به کاربران دنیای اینترنت معرفی کنید و به موازات توسعه بینالمللی کسب و کار خود هویتی ملی به وب سایت خود ببخشید.


با گجت گیرنده و فرستنده بلوتوث صدا و کاربردهای آن آشنا
گجت های مختلف در این زمینه قابلیتهای متنوعی نیز دارند و جدا از تجهیز به درگاه 3.5 میلیمتری درگاههای بیشتری نیز توسط این گیرنده و فرستندهها پشتیبانی میشوند تا امکان ارسال و دریافت بیسیم صدا با هر دستگاهی در دسترس باشد.


هاست لینوکس حرفه ای وبرمز با وبسرور
هاست لینوکس حرفه ای وبرمز با وبسرور LiteSpeed و هارد پرسرعت NVMe


کالی لینوکس چیست دانلود کالی لینوکس Kali Linux 2020.2
در حقیقت کالی لینوکس هم برای هکرها دارای ابزار فوق العاده ای بوده تا بتوانند به راحتی با استفاده از آن به سیستم های دیگر نفوذ کنند و هم برای متخصصین امنیت تا با استفاده از این ابزارها نقاط آسیب پذیری را شناسایی و برای رفع آن تلاش نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن