آموزش غیر از ویبولتینآموزش های عمومیانجمنبخش عمومی و مفید سایتعمومی

مروری بر روش چاپ فلکسوگرافی

مروری بر روش چاپ فلکسوگرافی
مروری بر روش چاپ فلکسوگرافی
مروری بر روش چاپ فلکسوگرافی

توجه : مطالب عنوان شده در این مقاله صرفا جنبه آشنایی اجمالی با روش مورد نظر را دارند.
روش چاپ فلکسوگرافی

تعریف
فلکسوگرافی روش چاپی است با یک لوح چاپ برجسته (کلیشه) و منعطف. این لوح به سیلندر لوح دستگاه چاپ فلکسوگرافی چسبانده می*شود. روش فلکسو در واقع نوع امروزی چاپ لترپرس ( چاپ با استفاده از حرف و تصاویر برجسته فلزی است). البته چاپ فلکسو همه کاره تر از روش لترپرس است چرا که با استفاده از آن می*توان تقریبا انواع سطوح همچون پلاستیک، فویل، سلفون و کاغذ را چاپ کرد. این روش بطور وسیعی جهت چاپ سطوح به کار رفته در بسته بندی مواد غذایی به کار می*رود. همچنین از آن می*توان برای چاپ سطح وسیعی با یک رنگ یکنواخت و یکدست استفاده کرد.

کاربردها
روش فلکسو از روشی*های چاپی است که همواره گسترش و پیشرفت بسیار سریعی را بر خود دیده*اند. البته نباید تصور کرد که این روش تنها برای چاپ محصولاتی خاص کاربرد دارد. در واقع قابلیت این روش برای چاپ انواع مختلفی از سطوح چاپی باعث شده تا گستره وسیعی از محصولات با این روش قابل چاپ باشند. بسته*بندی مواد غذایی همانطور که اشاره شد یکی از مهمترین میادین کاربرد این روش چاپی است. چاپ بر روی کیسه*های پلاستیکی لفاف*های بسته*بندی، کاغذ دیواری، مجلات، ضمایم روزنامه*ها، کتب و فرم*های اداری از دیگر کاربردهای رایج این روش چاپی*اند.

فرآیند چاپ
کلیشه برجسته* و منعطفی که به عنوان لوح چاپ در این روش استفاده می*شود از لاستیک قالب*گیری شده یا مواد فتوپلیمری که نواحی تصویری در آنها بالاتر از نواحی غیر چاپی است ساخته شده است. روش*های آنالوگ یا دیجیتال هر دو می*توانند برای ساخت این کلیشه*ها به کار گرفته شوند.
فلکسوگرافی روش چاپی مستقیم است به این معنی که به هنگام چاپ کلیشه آغشته به مرکب در تماس مستقیم با سطح چاپ شونده تصویر را بر روی آن منتقل می*کند. در این حال نوردی موسوم به نورد «آنیلوکسی» مرکب را از منبع مرکب به کلیشه می*رساند و کلیشه آن را بر سطح چاپ شونده انتقال می*دهد. بر روی نورد آنیلوکسی حفره*های وجود دارند که مقادیر مشخصی از مرکب را با خود بر روی کلیشه حمل کرده و منتقل می*کنند. بر این اساس تعداد حفره*های موجود ( در واحد طول ) بر روی نورد آنیلوکسی بسته به نوع کار چاپی و کیفیت مورد نظر متغیر خواهد بود.
در این میان اصطلاح آنیلوکس نامی بود که تا تقریبا 60 سال پیش روش فلکسوگرافی به آن موسوم بود. اصطلاح آنیلوکس در حقیقت اشاره به مرکبی داشت که قبلا با مواد آنیلینی ساخته شده و در این روش به کار گرفته می*شد. البته چون آنلین ماده*ای سمی بود تا سالها شبهاتی را حول این روش چاپ به وجود آورد تا اینکه استفاده از رنگدانه ها رایج شده و کاربرد این روش با نام جدید فلکسوگرافی آغاز شد. بنابراین نام آنیلوکس بر روی نورد آنیلوکسی به معنای استفاده از مواد آنیلینی نیست چون این مواد سال*هاست که در روش چاپ فلکسو کاربرد ندارند. البته مرکب*های فلکسوی امروزی بسیار روان بوده، سریع خشک می*شوند و اغلب پایه آبی هستند.

انواع دستگاه*های چاپ فلکسو
روش چاپ فلکسو معمولا با دستگاه*های چاپ رول انجام می*شود ( و در مواردی محدود با دستگاه*های ورقی ). دستگاه*های بکار گرفته شده در این روش از لحاظ نحوه قرار گیری واحدهای چاپ در سه نوع اصلی طبقه*بندی می*شوند. دستگاه*هایی به شکل ستونی، دستگاهای افقی و دستگاه*های سیلندر مرکزی.

الف: دستگاه*های چاپ با ساختار ستونی
در این دستگاه*ها واحد*های چاپ جداگانه بصورت عمودی نسبت به یکدیگر قرار دارند. در این دستگاه*ها هر واحد چاپ سیلندر فشار چاپ ( سیلندری که سطح چاپ شونده را برای انتقال تصویر به کلیشه فشار می*دهد ) خود را دارند. دستگاه*های ستونی اولین دستگاه*های طراحی شده در روش چاپ فلکسو بودند. البته رجیستر ( کنترل انطباق ) کردن رنگ*ها و ثابت نگاه داشتن آن با استفاده از این نوع ماشین*ها دشوار است. به همین دلیل اغلب از این ماشین*ها جهت چاپ سطوح رول ضخیم و با وزن بالا که کشش آنها آسان نبوده یا کنترل انطباق تصویر در آنها مهم نیست استفاده می*کنند.

ب: دستگاه*های چاپ با ساختار افقی
همانند دستگاه*های ستونی این دستگاه*ها نیز از واحدهای جداگانه چاپ ساخته می*شوند منتهی این واحدها بصورت افقی پشت سر هم قرار گرفته*اند. در این ماشین*ها به علت فاصله واحدهای چاپ از هم ممکن است اشکلاتی در کنترل انطباق چاپ روی دهد. البته با استفاده از سیتم کشش رول در این دستگاه*ها می*توان انطباق را به هنگام چاپ تصاویر چند رنگ کنترل کرد. بخش وسیعی از دستگاه*های فلکسوی افقی برای چاپ کارتن یا چاپ سریع رول**های کم عرض که به برچسب* ( لیبل ) تبدیل می*شوند کاربرد دارند.

ج: دستگاه*های سیلندر مرکزی
بر خلاف دو نوع ستونی و افقی که واحد*های چاپی در آنها مستقل*اند در دستگاه*های چاپ سیلندر مرکزی واحد*های چاپ حول یک سیلندر فشار چاپ مرکزی قرار گرفته*اند. به هنگام چاپ در این دستگاه*ها سطح چاپ شونده با چرخیدن به دور سیلندر فشار چاپ کشیده نمی*شود، به همین دلیل این نوع دستگاه*ها انتخاب مناسبی برای چاپ سطوح چاپ شونده نازک همچون پلاستیک*ها هستند که در دیگر دستگاه*ها کش می*آیند. کنترل انطباق در این دستگاه*ها آسان تر است. قطر سیلندر فشار در برخی از انواع این دستگاه*ها به بیشتر از 2 متر می*رسد طوریکه می*توان 8 واحد چاپ را حول آنها قرار داد. تنها عیب این نوع دستگاه ها آن است که با استفاده از آنها تنها می*توان بر یک سمت رول چاپ داشت.


(1) چگونگی انجام چاپ فلکسو - دیزاینر
چگونگی انجام چاپ فلکسو - دیزاینر


(2) چاپ فلکسو 6 رنگ لیبل
چاپ فلکسو 6 رنگ لیبل


(3) مزایای چاپ فلکسو
تعریف چاپ فلکسو موارد استفاده و مزایای چاپ فلکسو - بسته بندی


(4) نمایش موارد بر اساس برچسب ساک دستی
نمایش موارد بر اساس برچسب ساک دستی دورنگ - Results from 6


(5) چاپ فلکسو - مجله چاپخونه
امروزه فلکسوگرافی به عنوان برترین روش چاپ برجسته شناخته شده و از روش چاپ لترپرس نیز سبقت گرفته و روز به روز رو به پیشرفت است. چاپ فلکسو یا فلکسوگرافی با استفاده از پلیت های ژلاتینی و یا فتوپلیمر و مرکب رقیق که سرعت خشک


(6) چاپ فلکسوگرافی
ورود قدرتمند و موثر شرکت ایران روتاتیو به بازار چاپ فلکسوگرافی


(7) صفحه اصلی مجله آنلاین چاپ فلکسو
صفحه اصلی مجله آنلاین چاپ فلکسو


(8) چاپ و تولید بسته بندی مشاوره سرمایه
چاپ و تولید بسته بندی مشاوره سرمایه گذاری تهیه طرح توجیهی و


(9) معرفی 3 روش چاپ فلکسوگرافی و چاپ افست و چاپ روتراگراور
فلکسوگرافی روشی محبوب برای چاپ مواد غیر آهنی مانند پلاستیک و است. این یک نسخه به روز شده از روش چاپ نامه است. در چاپ فلکسوگرافی یک صفحه انعطاف پذیر که از یک طرح حکاکی استفاده می کند الگوی را چاپ می کند. غلطک های


(10) معرفی رشتههای دانشگاهی شماره سوم رشته چاپ
معرفی رشتههای دانشگاهی شماره سوم رشته چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 15 =

دکمه بازگشت به بالا